info@pars-e.com +98-21-89395 شرکت پارس ارتباط افزار

Load Balancing

load balancing router

متعادل سازی بار (Load Balancing) چیست؟

به توزیع ترافیک بر مبنای الگوریتم های توزیع متناسب، عملیات متعادل سازی یا Load Balancing می گویند. فرآیند Load Balancing زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند منبع اینترنت مانند ADSL، ADSL2+، وایرلس یا فیبر نوری به یک روتر load-balancing متصل گردد. بکارگیری Load Balance Router سبب می شود تا قابلیت اطمینان سیستم افزایش یابد. زیرا در صورتی که اگر یکی از خطوط اینترنت دچار ایراد گشته و قطع گردد، شما همچنان به اینترنت دسترسی خواهید داشت. یک روتر Load-balancing، ترافیک اینترنتی را به شکل بهینه از طریق دو یا چند اتصال پر سرعت منتقل می کند تا به کاربرانی که به صورت همزمان از اینترنت پر سرعت استفاده می کنند، خدمات بهتری را ارائه دهد.

اغلب شرکت های معتبر و با عملیات های کاری حساس، مثل دریانوردی و ... از دو یا چند منبع اینترنت جهت پشتیبانی اینترنت اصلی استفاده می کنند که باعث هدر رفت منابع ( اینترنت های پشتیبان) می گردد زیرا نمی توانند از تمامی منابع اینترنت به صورت همزمان استفاده کنند. بکارگیری دو یا چند خط دارای سرویس اینترنت، خصوصا در مشاغل و محیط کاری، مزایای بسیاری دارد که افزایش قابلیت اطمینان از دسترسی دائمی به اینترنت، یکی از آنهاست.

در اکثر موارد، دسترسی دائم به اینترنت، برای کارکنان شرکت ها و دفاتری با ابعاد کوچک و متوسط امری ضروری است و قطع شدن اینترنت، اثرات مخربی بر بهره وری و کارایی آن بنگاه اقتصادی خواهد داشت. با توجه به اتکای هر چه بیشتر کسب و کارهای امروزی بر اینترنت و سرویس های وابسته به آن، عدم دسترسی به اینترنت عموما سبب قطع شدن زنجیره اتصال مشتری و ارباب رجوع به کسب و کارها شده و آینده شرکت ها را با خطرات جدی مواجه می سازد. بنابراین، با توجه به مشخص شدن اهمیت دسترسی دائمی به اینترنت، ضرورت استفاده از روتر های Load Balancing کاملا واضح می گردد.

روتر load balancing


تبدیل یک مفهوم به دستگاهی کاربردی


مفهوم Loading Balancing برای بسیاری از کاربران غیر حرفه ای، بسیار مبهم و پیچیده است. در واقع اتفاقی که هنگام استفاده از یک روتر جهت Load Balancing رخ می دهد بدین ترتیب است که از پهنای باند دو یا چند منبع اینترنت، بهترین استفاده ممکن به عمل آید. این در صورتی ممکن است که از منبع اصلی اینترنت و سایر منابع پشتیبان، به صورت همزمان استفاده گردد.

شرایط پیاده سازی این مفهوم در یک سازمان بزرگ بدین صورت بود که مدیر شبکه منابع اینترنتی خود را از طریق یک روتر حرفه ای مانند محصولات برند Cisco یا ... ، با استفاده از تنظیمات فراوان و نوشتن قواعد پیاده سازی، از دستگاه روتر به عنوان خروجی شبکه و توزیع کننده بین اینترنت های مختلف استفاده می نمود. این روش در عین حال که برای سازمان های بزرگ بسیار کاربردی و مقرون به صرفه به شمار میرود؛ برای شرکت ها و سازمان های متوسط، کوچک و حتی منازل، روشی کاملا غیر کاربردی، پر هزینه و غیر کارشناسانه می باشد.

شرکت های و موسسات متوسط و کوچک، حتی در صورت خرید تجهیزات گران قیمت جهت پیاده سازی این روش، نیازمند یک متخصص حرفه ای پیاده سازی شبکه می باشند که علاوه بر دریافت دستمزد بسیار بالا، باعث اتکای فرآیند کاری شرکت به یک شخص نیز می گردد.

روتر


اما شرکت TP-LINK با ساخت و تولید روتر هایی که به صورت ویژه جهت پیاده سازی Load Balancing طراحی شده اند، در زمان و هزینه این کسب و کارها، صرفه جویی بسیار نموده است. ویژگی اصلی این روتر ها این است که الگوریتم های پیاده سازی فرآیند Load Balancing در پردازنده آنها قرار داده شده است. بنابراین، مدیران و حتی کارشناسان شبکه این شرکت ها، بدون نیاز به تخصص فراوان در زمینه پیاده سازی، می توانند به راحتی فرآیند متعادل سازی بار (Load Balancing) را در شرکت خود اجرا نمایند. برای انجام این کار کافیست تنها منابع اینترنت خود را به روتر Load Balance متصل کنند و پس از اعمال تنظیمات بسیار ساده، متعادل سازی بار را عملی نمایند. تنظیمات این دستگاه بسیار ساده می باشد و حتی می توان با استفاده از راهنمای خود دستگاه آن را براحتی پیکربندی نمود. یکی از مهمترین ویژگی های این محصولات قیمت بسیار پایین و رقابتی آنها در مقایسه با تجهیزات حرفه ای مانند Cisco می باشد.

روتر های load-balancing تی پی لینک، علاوه بر برخورداری از قابلیت های قدرتمند پردازش دیتا، از چندین عملکرد قدرتمند مانند Load Balance، Access Control، IM/P2P Blocking، DoS Defense، Bandwidth Control، Session Limit و PPPoE Server بهره می برد. این قابلیت تمامی نیازهای کاری سازمان های کوچک و متوسط مانند هتل ها، دانشکده ها و سایر موسسات دارای تعداد کاربر زیاد را برطرف می سازد.

برخی از مزایای پیاده سازی Load Balancing از طریق دستگاه های TP-LINK در زیر گردآوری شده اند:
• استفاده همزمان از لینک پشتیبان و جایگزینی لینک پشتیبان در صورت قطع شدن لینک اصلی (Failover)
• سهولت در نصب و راه اندازی بدون نیاز به دانش شبکه
• عدم وابستگی کسب و کار به متخصص در این زمینه
• هزینه به مراتب پایین تر از دستگاه هایی با عملکرد مشابه
• هزینه بهره برداری و نگهداری بسیار پایین
• ترکیب اینترنت ها جهت دسترسی به پهنای باند مطلوب

صرف هزینه ی گزاف و انجام عملیات های پیچیده همواره ممکن است،
هنر اما در صرفه جویی است زیرا همیشه می توان راه حل های ساده تری ارائه کرد...


hikvision
tplink
mikrotik
qnap
asus
AVS electronics
seagate
hilook
asrockr
mercusys
neffo

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
دارنده پروانه عرضه ارایه خدمات ورود،خرید و فروش تجهیزات رادیویی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
©2018,کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت پارس ارتباط می باشد.

رفتن به بالا