مبانی دوربین های PTZ

دوربین های PTZ یا pan-tilt-zoom دستگاه هایی هستند که همانگونه که نامشان بیان می دارد سه کار pan، tilt و zoom را انجام می دهند. اگرچه این دسته از دوربین های مداربسته قیمت بالاتر دارند، اما قادر به انجام کار چندین دوربین ثابت هستند. به همین دلیل، بسیاری از مالکان منزل و کسب و کار هنگام ایجاد سیستم های امنیتی برای ساختمان خود؛ از این نوع دوربین ها استفاده می کنند. بجای اتکا به چندین دستگاه برای ضبط یک عمل؛ می توان به یک دوربین اتکا نمود و آن را جوری تنظیم کرد که با تشخیص حرکت، در جهت حرکت جابجا شود. اگر در جستجوی دوربین های مداربسته جدید هستید و میخواهید در مورد دوربین های PTZ بیشتر بدانید؛ این مطلب دقیقا برای شماست!

چرا دوربین های PTZ را دوست داریم؟

معمولا دارای ردیابی حرکت داخلی هستند

یکی از بهترین ویژگی های دوربین های PTZ قابلیت Motion Tracking (یا ردیابی حرکت) در آنهاست. مجرمانی که شدیدا خواهان ورود غیرمجاز به املاک شما باشند، ممکن است بتوانند با مکان یابی دوربین های مداربسته شما وارد محدوده تحت پوشش آنها نشوند. اگر از دوربین های ثابت استفاده کرده باشید؛ ممکن است آنها موفق شوند اما با دوربین های PTZ شما آنها را ناامید خواهید کرد. اگر در فاصله مشخصی از هر دوربین حرکتی رخ دهد، لنز به سمت منبع حرکت خواهد چرخید و بمنظور دریافت جزئیات بیشتر زوم خواهد کرد. اگر سرقت یا خرابکاری رخ دهد، می توانید مطمئن باشید که عامل آن در تصاویر ضبط شده نمایان خواهد بود.  

میدان دید بالاتری ارائه می دهند

این دوربین ها می توانند محوطه 360 درجه ای را پوشش دهند که تقریبا 4 برابر محوطه ای است که دوربین های ثابت امکان تحت پوشش قرار دادن آن را دارند. شما می توانید دستگاه خود را از پیش جوری برنامه ریزی کنید که در لحظات خاصی از روز در نقاط خاصی فوکوس کند یا به صورت از راه دور آن را کنترل کنید و هر زمان که خواستید میدان دید آن را تغییر دهید. در نتیجه، نصب این سیستم ها آسان تر است زیرا بجای مکان یابی دقیق و نصب دوربین ها در همان محل، شما می توانید دوربین های PTZ را در نقاط عمومی تری نصب کنید و سپس هر نقطه ای را که میخواهید تحت نظارت قرار دهید.