آداپتور پاورلاین چیست؟

نیاز به پاورلاین برای گسترش شبکه خانگی رو به افزایش است. در این مقاله، به معرفی پاورلاین و کاربردهای آن خواهیم پرداخت و به کاربران کمک می کنیم تا یک دستگاه پاورلاین مناسب انتخاب نمایند.
محصولات پاورلاین سیم کشی برق خانه را به کابل کشی شبکه تبدیل می کنند و سیگنال ها را به تمامی اتاق های خانه انتقال می دهند. هر جایی که پریز برق وجود داشته باشد؛ می توان یک شبکه پاورلاین ایجاد کرد و نیاز به کابل های اترنت گران قیمت و پیچیده را از بین برد.
برای ساختن یک شبکه پاورلاین به حداقل دو دستگاه پاورلاین سیمی یا بی سیم احتیاج داریم. ترکیب های مختلف محصولات پاورلاین به ایجاد یک شبکه پایدار و یکپارچه در سراسر خانه کمک می کند.

چه کسانی به پاورلاین احتیاج دارند؟

پاورلاین برای افرادی مناسب است که در خانه های چندطبقه بزرگ با دیوارهای ضخیم زندگی می کنند؛ یا کسانی که می خواهند یک شبکه جدید راه اندازی نمایند.
بعضی افراد برای توسعه شبکه روتر از اکستندرها استفاده می کنند. با این حال، گاهی علیرغم آنکه سیگنال های وای فای بوسیله اکستندر تقویت شده اند دیوارهای ضخیم و طبقات مانع ارسال سیگنال می شوند و نقاط کور در خانه پدید می آیند.
با آداپتورهای پاورلاین تی پی لینک هیچ نیازی به دریل کاری یا سیم کشی جدید نیست. می توان سیم کشی برق خانه را به سادگی به یک شبکه پرسرعت تبدیل نمود. هر آداپتور بعنوان یک پورت LAN قابل حمل عمل می کند و یک شبکه سیمی و بی سیم را، صرفنظر از موانع فیزیکی، به همه نقاط خانه که دارای پریز برق هستند انتقال می دهد.

ویژگی های پاورلاین

سرعت بالای پاورلاین

محصولات پاورلاین، با بهره مندی از تکنولوژی پیشرفته HomePlug AV/AV2، امکان انتقال پایدار و پرسرعت دیتا به تمامی نقاط دارای پریز برق را فراهم می سازد. استریم با کیفیت HD، بازی آنلاین و دانلود بی وقفه فایل های حجیم با ارتباطات پایدار پاورلاین امکان پذیر خواهد بود.

سرعت های وای فای

بیشتر دستگاه های وایرلس پاورلاین از استاندارد AC وایرلس پشتیبانی می کنند. شما می توانید بدون هیچ زحمتی شبکه وایرلس خود را، برای به اشتراک گذاری شبکه با تمامی دستگاه های وجود در خانه یا محل کار، توسعه دهید.

پورت های اترنت برای اتصالات سیمی

آداپتورهای پاورلاین با استفاده از پورت های اترنت می توانند چندین اتصال پرسرعت و پایدار را بطور همزمان برای دستگاه هایی مانند تلویزیون، کامپیوتر و کنسول بازی فراهم کنند.

سوکت برق اضافی برای دستگاه های بیشتر

با کمک سوکت برق اضافی می توان از پاورلاین مانند یک پریز برق سنتی استفاده کرد. دستگاه یا کابل سیار را به سادگی مانند یک سوکت دیواری معمولی بدان متصل کنید.

پاورلاین چگونه کار می کند؟

آداپتورهای پاورلاین و اکستندرها باید در مجموعه های دو تا چندتایی و با اتصال به مدارهای الکتریکی مشابه استفاده شوند. آداپتورها با استفاده از رساناهای الکتریکی بعنوان ابزاری برای ارسال دیتا، از استاندارد HomePlug که توسط HomePlug Powerline Alliance توسعه پیدا کرده پیروی می کنند. در حال حاضر، از استانداردهای HomePlug AV و HomePlug AV2 استفاده می شود.
HomePlug AV دارای سیگنال ریت فیزیکی تا 600 Mbps است. این استاندارد نسبت به استانداردهای قبلی، پهنای باند بیشتری برای سرگرمی مانند HDTV و سینمای خانگی فراهم می سازد. HomePlug AV یک راهکار ساده و مقرون بصرفه برای تحقق HDTV در خانه بدون نیاز به سیم کشی جدید ارائه می دهد. با این حال، برنامه های جدید نیازمند پهنای باند بیشتر امروزه پهنای باند بیشتری از آنچه HomePlug AV فراهم می کند نیاز دارند.
در اینجا HomePlug AV2 مطرح می شود که با سایر استانداردهای HomePlug کار می کند. HomePlug AV2 با بهره مندی از تکنولوژی MIMO سرعت های فیزیکی گیگابیتی را فراهم می کند که چندین اتصال همزمان را برای بهبود سرعت انتقال دیتا، پایداری و پوشش دهی ارائه می دهند – ایده آل برای ویدئوهای 4K Ultra HD، بازی آنلاین و اینترنت اشیاء. امروزه اتصال خانگی برای دستگاه های رو به افزایش شبکه بسیار ساده تر شده است.

استانداردسیگنال ریتکاربرد
HomePlug AVتا 600 MbpsHDTV، سینمای خانگی
HomePlug AV2سرعت گیگابیت فیزیکیویدئوی 4K Ultra HD، بازی آنلاین، IPTV در چند اتاق

تفاوت بین پاورلاین و اکستندر چیست؟

 اکستندرآداپتور پاورلاین
نقاط قوتقرارگیری انعطاف پذیر
بدون نیاز به کابل و پورت اترنت
سیگنال ها تحت تأثیر کیفیت سیم کشی الکتریکی نیستند.
Plug&Play
توانایی ارسال پایدار سیگنال از طریق مدار الکتریکی
بدون نیاز به دریل کاری یا سیم کشی
قابلیت عبور از دیوارهای ضخیم
محدودیت هاسیگنال ها تحت تأثیر ضخامت دیوار و موانع بزرگ هستند.سیگنال ها تحت تأثیر کیفیت و فاصله سیم کشی الکتریکی هستند.

چگونه شبکه پاورلاین را ایجاد کنیم؟

آیا می خواهید به سرعت یک شبکه پاورلاین ایجاد کنید و در تمامی نقاط خانه از شبکه تان لذت ببرید؟ TP-Link یک روش خیلی ساده برای ایجاد یک شبکه پاورلاین پیشنهاد می دهد.

1. TP-Link Plug & Play

به سادگی آداپتور پاورلاین را به یک پریز برق وصل کنید و آن را با کابل اترنت به پورت LAN روتر متصل نمایید. سپس، یک آداپتور یا اکستندر دیگر را به یک پریز دیگر در همان مدار الکتریکی وصل کنید. وقتی چراغ LED پاورلاین روشن شد، می توانید از شبکه جدیدتان استفاده کنید. مدیریت ساده شبکه با اپلیکیشن کاربرپسند tpPLC و tpPLC Utility, و رابط وب امکان پذیر است.2. یک دستگاه جدید به شبکه پاورلاین اضافه کنید.

دکمه pair بر روی آداپتور را به مدت یک ثانیه فشار دهید و نگه دارید. سپس، ظرف مدت دو دقیقه، دکمه pair بر روی آداپتور جدید را فشار دهید. وقتی چراغ LED پاورلاین روشن شد، دستگاه جدید بطور موفقیت آمیز به شبکه پاورلاین شما افزوده خواهد شد.

چگونه یک پاورلاین مناسب برای خانه انتخاب کنیم؟

بر خلاف اکستندرها، دستگاه های پاورلاین عموماً یک اتصال اینترنت سیمی را توسعه می دهند. ولی بعضی از پاورلاین ها می توانند شبکه های وایرلس را نیز توسعه دهند.

نتیجه گیری

پاورلاین ها یک راه ساده و سریع برای توسعه شبکه خانه ارائه می دهند. این دستگاه ها اقتصادی هستند و نیازی به نصب کابل جدید در خانه نیست.