مش وای-فای چیست؟

Mesh Wi-Fi چیست؟


سالهای طولانی مش وای-فای بطور اختصاصی در نواحی خاصی مانند محیط های اداری، که امنیت شبکه ها امری بسیار حیاتی بود، استفاده می شدند.  
مش وای فای به تازگی وارد بازار مصرف کننده شده است و برای کاربران، دسترسی به یک شبکه وای فای پرسرعت با دامنه پوشش دهی بالا را فراهم می سازد.
در این مقاله، به معرفی مش وای فای، کاربردها و روش های کار با آن می پردازیم.

مش وای فای چیست؟

Mesh WiFi یک سیستم فراگیر وای فای در خانه است که برای از بین بردن نقاط کور و دسترسی مداوم به اینترنت در تمامی نقاط خانه ایجاد می شود.
سیستم های مش، دسترسی دستگاه های درون شبکه به سرعت بیشتر، پوشش دهی وسیع تر و اتصال پایدار را امکان پذیر می سازند. روترهای معمولی، سیگنال های وای فای را از یک نقطه خاص ارسال می کنند، ولی سیستم های مش وای فای چندین نقطه دسترسی دارند.
وقتی یکی از واحدها به مودم وصل می شوند، این واحد تبدیل به هاب اصلی می شود. سایر واحدها (یا nodes) سیگنال های روتر را دریافت و مجدداً منتشر خواهند کرد. نتیجه، یک شبکه وایرلس کارآمد است که سیگنال قوی را به همه نقاط خانه ارسال می کند.

چه کسانی به مش وای فای نیاز دارند؟

مش وای فای برای افرادی مناسب است که در خانه های با پوشش دهی ضعیف یا ناقص زندگی می کنند، یا افرادی که به دنبال یک سیستم وای فای غیر پیچیده با راه اندازی ساده هستند.
از آنجایی که روترهای معمولی دامنه پوشش دهی کمی دارند؛ غالباً نمی توانند خانه های بزرگ و چندطبقه را به خوبی پوشش دهند. اگر در یک خانه 300 متری دو یا چندطبقه زندگی می کنید که دارای دیوارهای داخلی آجری یا طراحی غیر عادی است، باید از یک روتر مش وای فای استفاده کنید.
مش وای فای گزینه های خوبی نیز برای علاقمندان به سیستم وای فای قدرتمند ارائه می دهد که تمایلی به انجام تنظیمات و پیکربندی های پیچیده روترهای رایج ندارند.
از آنجایی که مش بر روی یک شبکه واحد کار می کند، مش وای فای نیز یک انتخاب ایده آل برای افرادی است که رنج اکستندر دارند و نمی خواهند با حرکت بین طبقات، بین شبکه ها جابجا شوند.

مزایای Mesh WiFi چیست؟

روترها معمولاً دامنه پوشش دهی محدودی دارند. با افزودن یک رنج اکستندر می توان این مشکل را حل کرد، ولی رنج اکستندرها سرعت را فدای اتصال می کنند. با Mesh WiFi می توانید هم سرعت بالا و هم اتصال با  دامنه پوشش دهی گسترده را تجربه کنید.

یک شبکه برای کل فضای خانه

با استفاده از یک روتر مش وای فای، دیگر نیازی به واردشدن به یک شبکه جدید در طبقات دیگر نیست و می توانید در سراسر خانه به همان شبکه قدرتمند متصل بمانید. تکنولوژی مش هوشمند است و حتی اگر یکی از واحدها (node) درست کار نکند، باز هم اتصال اینترنت برقرار خواهد بود.

اتصال پایدار با دامنه گسترده

با استفاده از یک روتر مش، اتصال پایدار و قوی در تمامی نقاط خانه امکان پذیر خواهد بود. از آنجایی که هر node مش سیگنال های سایر node ها را با خود حمل می کند، می توانید وای فای قدرتمند را در بالاترین طبقه یا زیرزمین خانه نیز داشته باشید.

راه اندازی و مدیریت ساده

بیشتر روترهای مش موجود در بازار، دارای تنظیمات و مدیریت ساده هستند و امکان انجام سریع تنظیمات شبکه، کنترل سرعت و اعمال کنترل های والدین را فراهم می سازد.

کنترل خانه هوشمند

بعضی از روترهای مش مانند Deco M9 Plus تی پی لینک، آنقدر پیشرفته اند که بعنوان یک روتر وای فای و یک هاب هوشمند کار می کنند؛ دستگاه های وای فای، بلوتوث و Zigbee شما را متصل نگه می دارند و مدیریت همه دستگاه های هوشمند از طریق اپ Deco را امکان پذیر می سازند.

مش وای فای چگونه کار می کند؟

 


تکنولوژی Mesh WiFi با استفاده از دو یا چند node یا دستگاه وای فای برای ایجاد شبکه مش وای فای کار می کند.
با اتصال یک node به مودم اینترنت، سایر واحدها را می توان در سرتاسر خانه قرار داد و یک شبکه وایرلس قدرتمند ایجاد کرد. برخلاف روترهای معمول، این واحدها همگی بخشی از یک شبکه مشابه با SSID و پسورد مشابه هستند. بدین ترتیب، راه اندازی و گسترش شبکه مش به سادگی افزودن یک واحد جدید است.
این نودها در انتقال مؤثر سیگنال ها نقش مهمی ایفا می کنند. چون هر نود برای سایر نودهای درون سیستم نقش یک «daisy chain» را ایفا می کند. حتی نودهایی که در دورترین نقطه از روتر قرار دارند نیز می توانند کماکان سیگنال های قوی ارسال کنند. نودها برای تشخیص سریع ترین باند برای دستگاه های شما و تغییر مسیر ترافیک در هنگام قطع اتصال یکی از نودها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

چه تفاوتی بین مش وای فای و رنج اکستندر وجود دارد؟

  

به نظر می رسد عملکرد مش وای فای و رنج اکستندر مشابه یکدیگر باشد، ولی تفاوت های کلیدی وجود دارد.
دستگاه های مش وای فای از پروتکل های رومینگ (برای نگه داشتن کاربر در یک شبکه) و تکنولوژی های مش مانند «خود ترمیم» و «مسیردهی انطباقی» برای حفظ پایداری شبکه پشتیبانی می کنند.
در هنگام استفاده از رنج اکستندرها، با دورشدن از روتر باید بصورت دستی وارد یک شبکه جدید شوید تا بتوانید یک اتصال قدرتمند داشته باشید.
بیشتر رنج اکستندرها در شبکه های مختلف راه اندازی می شوند؛ ولی در شبکه های مش نیازی به شبکه های دیگر نیست. در شبکه های مش، هر نود مانند یک روتر عمل می کند، ولی رنج اکستندرها فقط سیگنال های اصلی روتر را تقویت می کنند.
مش وای فای در ارسال سیگنال های وای فای بسیار سریع تر و کارآمدتر از رنج اکستندر عمل می کند.
نکته جانبی: دستگاه Deco M3 (3-pack) تی پی لینک از mesh satellite استفاده می کند که مانند رنج اکستندر ها عمل می کنند، این دو قابل تعویض نیستند. این واحدهای mesh satellite از منطق و تکنولوژی مشابه برای ایجاد یک سیستم مش وای فای قدرتمند استفاده می کنند که بوسیله رنج اکستندر غیر ممکن است.

ویژگی های مش وای فای


یک نام. یک رمز عبور

مش وای فای به کاربر این امکان را می دهد که فقط با یک نام شبکه و رمز عبور برای دریافت سیگنال های یکپارچه وای فای در سراسر خانه وارد شبکه شود.


رومینگ یکپارچه

رومینگ یکپارچه به شما اجازه می دهد در تمامی نقاط خانه به شبکه تان متصل باشید. جابجایی بین نودهای مختلف مش آنقدر روان و بی مشکل انجام می شود که حتی هنگام تماشای ویدئوی آنلاین نیز متوجه آن نخواهید شد.


مسیردهی انطباق پذیر

روترهای مش وای فای برای انتخاب خودکار بهترین پیکربندی و باند برای انتقال دیتا از مسیردهی انطباق پذیر استفاده می کنند، به گونه ای که همواره سریع ترین سرعت ممکن را خواهید داشت.


خود ترمیم شوندگی

هنگامی که یکی از نودهای مش وای فای از کار میفتد، شبکه مش وای فای بطور خودکار برای تضمین متصل بودن شما دیتا را دوباره مسیردهی می کند.

خلاصه

از ابتدای معرفی، مش وای فای به سرعت رشد کرده و به دلیل راحتی، سهولت کاربرد و راه اندازی آسان بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. برای مشاهده روترهای مش سری Deco تی پی لینک اینجا را کلیک کنید.