چرا امنیت شبکه خانگی مهم است؟

امنیت شبکه خانگی چیزی فراتر از پسوردگذاشتن برای وای فای خانه است. اعضای خانواده شما برنامه های مورد علاقه شان را بر روی تلویزیون هوشمند تماشا می کنند، خرید آنلاین انجام می دهند، با کنسول بازی مشغول بازی های آنلاین می شوند، و/یا از خانه کار می کنند. همه داده های حیاتی – اطلاعات هویتی، پسورد، آدرس و عکس های خصوصی و غیره، از طریق شبکه خانگی بطور مداوم بر روی اینترنت قرار دارند.
ممکن است در مورد مفاهیمی مانند «فیشینگ» و «بدافزار» شنیده باشید که هکرها و ویروس ها از آنهاد برای پنهان کردن خود و دسترسی به شبکه خانگی استفاده می کنند تا اطلاعات شما را بدزدند یا داده هایتان را از بین ببرند. آیا در این مورد اطلاعات کافی دارید و می دانید چگونه باید اینها را متوقف کرد؟ امنیت شبکه خانگی برای حفاظت خانواده در مقابل خطرات ناشی از اقدامات خرابکارانه ضروری و مهم است.

در این مقاله، به معرفی اصول امنیت شبکه خانگی و روش های بهبود آن خواهیم پرداخت.

چگونه امنیت روتر خود را تأمین کنیم؟

شبکه خانگی معمولاً از یک روتر و چندین دستگاه متصل به آن تشکیل شده است. روتر، انتقال دیتا بین شبکه خانگی و اینترنت را مدیریت می کند. روتر وایرلس در مقایسه با کنسول بازی، تلویزیون هوشمند، تلفن یا تبلت شما یک گجت مبهم و ناشناخته به نظر می رسد؛ ولی در مقابل حملات خارجی خرابکارانه ضروری ترین مدافع شبکه خانگی محسوب می شود. اگر بخواهید دسترسی و نفوذ هکرها و بدافزارها به روترتان را سخت تر کنید چند تغییر باید در تنظیمات روتر انجام دهید:

•    یک پسورد منحصربفرد برای وای فای و اکانت ادمین روتر تعریف کنید.

پسورد پیش فرض ادمین و وای فای را حتماً تغییر دهید. هکرها دائماً تلاش می کنند تا با استفاده از این رمزهای عمومی وارد دستگاه شما شوند. همچنین، تغییر منظم پسورد روتر نیز یک عادت مناسب برای حفظ امنیت روتر به شمار می آید.

•    Firmware دستگاه را به روز نگه دارید.

Firmware در یک روتر استانداردهای امنیتی پایه را برای شبکه خانگی تنظیم می کند و دستگاه هایی که مجاز به اتصال به شبکه هستند یا نیستند را مشخص می نماید. پچ های امنیتی و از بین بردن باگ ها در جدیدترین firmware قرار می گیرد تا آسیب پذیری های اخیر شبکه را برطرف کند. بهترین گزینه، استفاده از یک روتر با آپدیت خودکار است اما حتماً از فعال بودن گزینه های آپدیت خودکار اطمینان حاصل نمایید.

•    یک شبکه میهمان ایجاد کنید.

همه ما ممکن است میزبان تعدادی میهمان باشیم، کمی غیر عادی است که بخواهیم درخواست آنها برای دسترسی به وای فای را رد کنیم، ولی چه کسی می داند که چه کسانی یا چه چیزهایی ممکن است همراه با آنان وارد شبکه شما شوند؟ بهترین راهکار برای این مشکل راه اندازی یک شبکه میهمان است که لازم است روتر وای فای شما از این ویژگی پشتیبانی کند. شبکه میهمان از شبکه LAN خانگی مجزا شده و افراد می توانند بدون دسترسی به دیتای خصوصی شما از اینترنت استفاده کنند. حتی می توانید یک گام عقب تر بروید و SSID وای فای را نیز پنهان کنید، فقط دستگاه های مورد اطمینان به شبکه متصل شوند و دستگاه های متصل را برای اطلاع از اتصال دستگاه های جدید و پیشگیری از اتصال غیر مجاز کنترل نمایید.

•    عملکردهای WPS و UPnP را غیر فعال کنید.

بعضی از روترهای وای فای دکمه WPS یا pair دارند که اتصال دستگاه های جدید بدون نیاز به واردکردن پسورد را تسهیل می کند. با اینکه این روش بسیار راحت است ولی می تواند احتمال دسترسی به شبکه خانگی را نیز بالا ببرد.
همچنین، UPnP برای اتصال ساده و بدون نیاز به پیکربندی دستگاه هایی مانند روترها و تلویزیون های هوشمند طراحی شده است. ولی بعضی از بدافزارها از UPnP برای دسترسی به شبکه خانگی استفاده می کنند.
اگر امنیت شبکه دغدغه بزرگی برای شما محسوب می شود، خاموش کردن این میانبرها راه حل امن تری به نظر می رسد.

چگونه یک روتر امن انتخاب کنیم؟

•    یک روتر با WPA3 انتخاب کنید.

تاکنون کارهای زیادی برای امنیت شبکه خانگی انجام شده است. تقریباً همه روترهای خانگی برای رمزگذاری وای فای و محافظت از پسوردها، از تکنولوژی های دسترسی حفاظت شده وای فای (WPA-PSK/WPA2-PSK) استفاده می کنند. WPA3 سریع ترین پروتکل امنیت وای فای است که توسط WiFi Alliance معرفی شده و پسوردها را با امنیت بیشتر رمزگذاری می کند و حفاظت بیشتری در مقابل حملات بدافزارها تأمین می نماید. اگر روتر خانه تان از WPA3 پشتیبانی نمی کند، استاندارد WPA2-AES همچنان قدرتمند و قابل اعتماد است. با این حال، اگر روترتان فقط از پروتکل WEP (Wired Equivalent Privacy) پشتیبانی می کند، حتماً آن را با یک مدل جدیدتر جایگزین نمایید.

•    روتری با کنترل های امنیتی و آنتی ویروس انتخاب کنید.

خوشبختانه امروزه تولیدکنندگان مسائل امنیتی را بسیار جدی می گیرند و دستگاه های دارای سرویس های امنیتی و عملکردهای آنتی ویروس به وفور یافت می شوند. این سرویس ها با پیشگیری از نفوذ به شبکه، امنیت دیتا را حفظ می کنند و آسیب پذیری های شبکه خانگی را برطرف می نماید. با انتخاب یک روتر امن و مناسب دیگر نیازی به بکارگیری و بخاطر سپردن نکات امنیتی ندارید. همچنین، اگر قصد تعویض روترتان را ندارید، محصولات بسیاری برای تأمین امنیت روتر برای شما فراهم شده است.

•    از یک روتر دارای اپ مدیریتی استفاده کنید.

تولیدکنندگان روتر، اپلیکیشن های پیچیده ای برای مدیریت شبکه خانگی طراحی کرده اند و طی سال های اخیر از رابط های مرورگر وب که برای کاربر دردسرساز هستند عبور کرده اند. یک اپ اختصاصی روتر با عملکردهای امنیتی بطور مداوم بر امنیت شبکه نظارت می کند و موارد نیازمند توجه را بصورت لحظه ای با ارسال نوتیفیکیشن بر روی گوشی یا تبلت به اطلاع کاربر می رساند. بدین صورت، آگاهی از دسترسی اشخاص به شبکه و مدیریت دسترسی ها از طریق گوشی ساده تر خواهد شد.

چگونه اینترنت را برای اعضای خانواده امن کنیم؟

کمک به خانواده برای توسعه عادت های دیجیتال مناسب و اجتناب از تهدیدهای بالقوه در بستر شبکه بسیار ارزشمند است. عملکردهای کنترل والدین متعددی وجود دارد که به شما اجازه می دهد برای اعضای خانواده پروفایل هایی ایجاد کنید که امکان محدودکردن دسترسی های یک کاربر خاص و حتی مدت زمان آنلاین بودن آنها را فراهم می سازد. این روش برای دورکردن کاربران از سایت های مشکوک و کمک به استفاده از اینترنت متناسب با سن شان بسیار سودمند است.

•    تنظیم مدت زمان آنلاین بودن برای کودکان

با افزایش نیاز به اتصال اینترنتی در همه جنبه های زندگی، کودکان زمان بیشتری را در اینترنت می گذرانند. این موضوع باعث کاهش فعالیت کودک و در نتیجه افزایش خطر چاقی و اعتیاد به اینترنت می شود. توسعه عادت های سالم از طریق مدیریت مدت زمان آنلاین بودن و ایجاد برنامه زمانبندی و مقررات برای استفاده از دستگاه های هوشمند ایده مناسبی محسوب می شود.

•    مسدودکردن محتوای ناسالم برای اعضای خانواده

یک روتر خانگی مجهز به ویژگی کنترل والدین می تواند محتوای ناسالم و مضر را بر اساس کتابخانه فیلتر حرفه ای تولیدکننده مسدود کند. همچنین، به شما این اجازه را می دهد که دسترسی کودکان به URL هایی با کلیدواژه های خاص یا اپ هایی با رده بندی سنی را محدود سازید.

•    از دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء (IoT) محافظت کنید.

هنگامی که در خانه حضور ندارید، دوربین های هوشمند خانگی می توانند آرامش خاطر بیشتری برای شما فراهم کنند، اما هیچکس دوست ندارد غریبه ای به دستگاه هایش دسترسی داشته باشد یا کسی خانواده اش را پنهانی زیر نظر بگیرد. بطور کلی، دستگاه های IoT در مواجهه با دسترسی های غیر مجاز، آسیب پذیری بیشتری نشان می دهند. بنابراین، حفاظت بیشتر از دستگاه های اینترنت اشیاء لازم و ضروری به نظر می رسد. یک روتر مناسب با سرویس حفاظت از دستگاه های IoT گزینه کم هزینه ای نیست، ولی اگر در جستجوی زندگی هوشمند بدون از دست دادن امنیت شبکه خانگی تان هستید، ارزش سرمایه گذاری را دارد.