محل مناسب برای روتر وایرلس در خانه

وقتی سطح پوشش دهی وای فای نیازهای شما را برآورده نمی کند، اولین راهکاری که به ذهن می رسد خریداری یک روتر مش یا اکستندر وای فای جدید است. مطمئناً، یک روتر مش یا اکستندر جدید می تواند سطح پوشش دهی وای فای را بهبود بخشد و برخی از نقاط کور موجود را نیز از بین ببرد. اما آیا واقعاً خرید دستگاه جدید لازم است؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه محل قرارگرفتن روتر می تواند بر روی سطح پوشش دهی وای فای تأثیر گذارد؟
قدرت و دامنه سیگنال وای فای به عوامل مختلفی از قبیل باند فرکانسی، توان خروجی رادیو، حساسیت دستگاه گیرنده، توان و نوع آنتن و نیز تکنیک مدولاسیون (سوارکردن سیگنال پیام بر روی یک سیگنال دیگر با فرکانس بالاتر، به منظور ارسال سیگنال پیام به مسافت های طولانی) بستگی دارد. محیط نیز نقش مهمی در سطح پوشش دهی و عملکرد یک دستگاه وایرلس ایفا می کند. طبقات، دیوارها، موانع فیزیکی و تداخل سیگنال رادیویی باعث تضعیف سیگنال های وای فای و در نتیجه کاهش دامنه وای فای می شود.
بنابراین در بیشتر موارد، ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای بهبود سطح پوشش دهی وای فای جابجاکردن روتر به یک جای بهتر است. در این مقاله، به معرفی نکاتی در پیداکردن بهترین نقطه برای دستیابی به بهترین عملکرد روتر وای فای می پردازیم.

نکته 1. روتر وای فای را در موقعیت مرکزی قرار دهید.

سیگنال های وای فای در همه جهات منتشر می شوند، بنابراین نباید روتر را در گوشه ای از خانه قرار دهید. در غیر اینصورت، سطح پوشش دهی وایرلس بطور چشمگیری کاهش خواهد یافت. در صورت امکان، روتر وایرلس را در مرکز خانه قرار دهید تا نواحی تحت پوشش دهی افزایش یابد.

نکته 2. روتر وای فای را در ارتفاع مشخصی قرار دهید.

تجهیزات وای فای خانگی غالباً از آنتن های همه جانبه (Omni-directional) استفاده می کنند که امواج را در راستای افقی منتشر می کنند و در جهت عمودی دارای ضعف هستند. دستگاه بی سیم را بر روی یک میز یا تاقچه قرار دهید تا برای انتقال بهتر سیگنال ها توسط آنتن های Omni-directional در ارتفاع مناسبی قرار گیرد.

نکته 3. دستگاه وایرلس را دور از لوازم خانگی پرمصرف/ وسایل الکترونیکی دیگر قرار دهید.

دستگاه های فلزی یا لوازم خانگی برقی پرمصرف نیز می توانند باعث تداخل سیگنال شوند. لوازم خانگی که باید مد نظر قرار گیرند عبارتند از ماکروویو، یخچال، تلویزیون و غیره. به ماکروویو ویژه داشته باشید، زیرا می تواند سیگنال قوی در باند فرکانسی 2.4GHz ساطع کند.

نکته 4. از موانع اجتناب کنید.

یکی از موادی که سیگنال های وای فای را مسدود می کند فلز است. اشیاء فلزی بزرگ مانند میز استیل یا یخچال می توانند سیگنال های وای فای را جذب کنند یا بازتاب دهند و باعث ایجاد نقاط کور وای فای شوند. پس روتر وایرلس را جایی قرار دهید که سیگنال های وای فای توسط هیچ دستگاه فلزی دریافت نشود و همچنین نیازی به عبور از دیوارهای متعدد، کابینت، مبلمان یا سایر موانع نداشته باشد.

نکته 5. دستگاه را در محل امن قرار دهید.

دستگاه وایرلس را در معرض آب و آتش قرار ندهید. صدمات ناشی از گرما و رطوبت باعث تأثیر منفی بر روی عملکرد دستگاه خواهد شد.

نکته 6. جهت آنتن را به درستی تنظیم کنید.

آنتن ها را با زاویه مایل نسبت به زمین تنظیم نمایید.

اگر دستگاه بی سیم دارای دو آنتن باشد، زاویه پیشنهادی بین 45 تا 60 درجه است. در روترهای دارای سه آنتن، می توان آنتن میانی را بطور مستقیم رو به بالا تنظیم کرد.
همچنین برای نحوه تنظیم آنتن های دستگاه می توانید به تصویر یا راهنمای کاربری محصول مراجعه نمایید.

برای دستیابی به بهترین سطح پوشش دهی تمامی نکات بالا را به خاطر بسپارید. اگر تأثیری بر عملکرد روتر نداشت، یک اکستندر، آداپتور پاورلاین یا سیستم مش وای فای جدید گزینه مناسبی خواهد بود.