7 روش پیشگیری از هک دوربین مداربسته

7 روش برای پیشگیری از هک دوربین مداربسته

دوربین های امنیتی با پیشگیری و ضبط تصاویر صحنه جرم به تأمین حفاظت ما و اموال ما کمک می کنند. با اینحال، دوربین های مداربسته اهداف متداولی برای هک نیز محسوب می شوند. هکرها برای کسب اطلاعات در مورد کاربران یا تهدید آنها به دنبال دسترسی به دوربین های مداربسته هستند. به منظور پیشگیری از هک دوربین امنیتی خانه یا محل کارتان نکات زیر را در نظر بگیرید.

هکرها چگونه به دوربین امنیتی شما دسترسی پیدا می کنند؟

پیش از اقدام برای مقابله با هک دوربین مداربسته، ابتدا باید از چگونگی دسترسی هکر به دوربین ها اطلاع پیدا کنید. دسترسی هکرها بیشتر اوقات از طریق Credential stuffing است. دستکاری اطلاعات هویتی نوعی از حمله سایبری است که با استفاده از اطلاعات هویتی سرقت شده برای دستیابی غیر مجاز به حساب های کاربری انجام می شود. بیشتر افراد از اینترنت استفاده می کنند، بنابراین ممکن است نقض اطلاعات از طریق منابع گوناگونی مانند وبسایت های فروشگاهی و پلتفرم های شبکه های اجتماعی رخ دهد.

پیشگیری از هک دوربین امنیتی

استفاده از گذرواژه های امن

از آنجایی که هکرها برای دسترسی به دوربین مداربسته از پسوردهای لورفته استفاده می کنند، استفاده نکردن از پسوردهای یکسان در پلتفرم های مختلف و تغییر مکرر پسورد توصیه می شود. همچنین به خاطر بسپارید که تمامی پسوردهای پیش فرض کالاهای جدید را تغییر دهید. پسوردهای پیش فرض به سادگی قابل حدس هستند و دوربین را در معرض هک شدن قرار می دهند. پسورد جدید باید طولانی و به سختی قابل حدس باشد. برای امنیت بیشتر، می توانید از نشانه های مختلف و اعداد در پسوردتان استفاده کنید. با اینحال، حواستان باشد هیچ اطلاعات شخصی در پسوردتان به کار نبرید. پسوردهای قابل پیش بینی باعث به خطر افتادن اطلاعات شخصی نیز هستند.

استفاده از احراز هویت دومرحله ای

در صورت امکان، حتماً از احراز هویت دومرحله ای استفاده کنید. احراز هویت دومرحله ای در هنگام ورود به یک روش احراز هویت دیگر نیز نیاز دارد. در اینصورت، یک لایه اضافه حفاظتی برای پسوردتان ایجاد می کند. می توانید تنظیم کنید در هنگام لاگین به دوربین مداربسته، یک کد از طریق پیام کوتاه یا ایمیل برای شما ارسال شود، بنابراین هکرها نمی توانند از مرحله پسورد عبور کنند.

نصب نرم افزارهای فایروال و آنتی ویروس


اگر برای مشاهده و مدیریت دوربین های امنیتی از کامپیوتر یا دستگاه الکترونیکی دیگر استفاده می کنید، باید نرم افزار فایروال و آنتی ویروس نصب کنید. نصب این نرم افزارها از شما در مقابل هر ویروس و بدافزاری که به هکر اجازه می دهد اطلاعات و پسوردتان را پیدا و دوربین های مداربسته شما را هک کند، محافظت می نماید.

ارتقاء امنیت شبکه وایرلس

یک راه دیگر برای پیشگیری از هک دوربین مداربسته، امن ساختن شبکه ای است که دوربین به آن متصل است. می توانید از WPA2 استفاده کنید، یا یک پسورد قوی برای روترتان انتخاب کنید، اشتراک درون شبکه را غیر فعال سازید و غیره. همچنین باید توجه داشته باشید که دوربین مداربسته را بر روی یک شبکه اختصاصی قرار دهید. بدین ترتیب، اگر دوربین هک شود، هکر نمی تواند به سایر شبکه ها و دستگاه های شما دسترسی داشته باشد.

استفاده از یک VPN برای نظارت تصویری از راه دور

ما در بیشتر مواقع، دوربین مداربسته را برای نظارت تصویری از راه دور نصب می کنیم. با اینحال، استفاده از نظارت تصویری ریموت همیشه امن و مطمئن نیست. هر بار که از نظارت تصویری ریموت استفاده می کنید، یک مسیر بین دستگاه و شبکه اینترنت باز می کنید و این کار باعث می شود دوربین مداربسته شما در معرض هک قرار بگیرد. استفاده از VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک گزینه بسیار امن است، زیرا می تواند دستگاه شما را با یک اتصال کدگذاری شده به شبکه داخلی متصل کند. در اینجا باز هم یک مسیر وجود دارد که با دسترسی ریموت شما ایجاد می شود، ولی VPN اتصال را بسیار امن تر می سازد.

بروزرسانی مکرر دوربین

پس از خرید دوربین مداربسته، همواره باید در جستجوی آپدیت از سوی سازنده باشید. اغلب، آنها آپدیت ها و پچ های امنیتی را در اختیار شما قرار می دهند که می تواند از هک دوربین مداربسته پیشگیری کند.

خریداری دوربین جدید از برندهای شناخته شده

بعضی اوقات، مردم دوربین مداربسته کارکرده خریداری می کنند، زیرا قیمت آن ارزان تر از دوربین نو است. با این حال، هیچوقت نباید امنیت تان را قربانی یک تخفیف یا کاهش هزینه کنید. ممکن است بر روی دوربین های کارکرده نرم افزار هک نصب شده باشد، حتی بدون اطلاع صاحب قبلی آن. بعلاوه، باید حتماً دوربین را از سازندگان شناخته شده و معتبر خریداری کنید. خرید از شرکت های زنجیره ای بزرگ مانند آمازون می تواند به دلیل ارزان تر بودن محصولات وسوسه کننده باشد؛ ولی این محصولات در مقابل هک شدن بسیار آسیب پذیر هستند. بنابراین، همیشه باید دوربین مداربسته تان را از شرکت های معتبر خریداری کنید، زیرا هم محصولاتشان امنیت بیشتری دارند و هم می توانند در صورت هک شدن دوربین راهنمایی و حفاظت بیشتری ارائه دهند.

جمع بندی

استفاده از دوربین های مداربسته مزایای زیادی دارد چون حفاظت بیشتری ارائه می دهند، ولی اجازه ندهید شما را به یک قربانی هک تبدیل کنند. برای دست یافتن به بالاترین میزان امنیت از طریق دوربین ها، باید همیشه جوانب احتیاط را رعایت کنید و فقط به شرکت های معتبر اطمینان کنید. برای اطلاع از سبد کالای محصولات پارس ارتباط افزار در حوزه سیستم های نظارت تصویری اینجا را کلیک کنید یا با کارشناسان واحد فروش تماس حاصل فرمایید.