5G و Wi-Fi: تفاوت چیست؟

در طول سالهای گذشته، بعضی از مصرف کنندگان اینترنت از Wi-Fi 5 (802.11ac) که در فرکانس 5 گیگاهرتز کار می کند، استفاده می کردند. در همین زمان، صنعت موبایل در حال گفتگو در مورد نسل پنجم تکنولوژی شبکه همراه (5G) بود. این اسامی مشابه باعث سردرگمی زیادی در بین مردم شده است و عده زیادی فکر می کنند که Wi-Fi 5 همان 5G است.
همچنین، مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) از Wi-Fi 6 (802.11ax) رونمایی کردند، که برخی معتقد بودند بهتر از 5G است. برای پیچیده تر کردن موضوع، ما امروز Wi-Fi 6E (802.11ax) را داریم که قادر است از فرکانس های 6GHz، 2.4GHz و 5GHz که توسط Wi-Fi 6 استفاده می شود، پشتیبانی کند.
برای شفاف شدن قضیه از اینجا شروع می کنیم که: وای-فای و سرویس اینترنت همراه موضوعات یکسانی نیستند - 5GHz Wi-Fi یک باند فرکانسی است، در صورتی که 5G جدیدترین «نسل» شبکه های موبایل پهن باند محسوب می شود.

5G چیست؟

5G آخرین استاندارد جهانی وایرلس است که نوع جدیدی از شبکه را فراهم می کند که برای اتصال همه کس به همه چیز طراحی شده است. این تکنولوژی از طریق افزایش سرعت دانلود، از بین بردن مجازی تأخیر و کاهش تراکم شبکه، انقلابی عظیم به پا کرده است.
شبکه های موبایلی بر روی باندهای طیف الکترومغناطیسی کار می کنند که به بالاترین پیشنهاد ارائه می شوند. شرکت های استفاده کننده از این خدمات برای جبران هزینه، از مشتریان هزینه اشتراک دریافت می کنند.

وای-فای چیست؟

بر خلاف 5G، وای-فای بر روی یک طیف بدون نیاز به مجوز کار می کند که استفاده از آن برای همه آزاد است. به زبان ساده: شرکت تأمین کننده خدمات اینترنت (ISP) برای انتقال اینترنت به خانه یا کسب و کار هزینه دریافت می کند، سپس یک روتر برای مسیردهی ترافیک بین دستگاه ها و اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.
Wi-Fi از دو باند فرکانسی استفاده می کند: 2.4GHz و 5GHz. فرکانس 2.4GHz سرعت کمتری دارد ولی دامنه پوشش دهی آن گسترده تر است، در حالی که فرکانس 5GHz سرعت بیشتری ارائه می دهد ولی از دیوارها به سادگی عبور نمی کند.


در ادامه فهرستی از استانداردهای متداول Wi-Fi را مشاهده می کنید:


•    Wi-Fi 4 (802.11n): 2.4 or 5GHz
•    Wi-Fi 5 (802.11ac): 5GHz
•    Wi-Fi 6 (802.11ax): 2.4 or 5GHz
•    Wi-Fi 6E (802.11az): 2.4, 5, and 6GHz

مقایسه سرعت دو تکنولوژی

شاید نیازی به گفتن نباشد، ولی در جامعه پرمشغله و غیر شکیبای امروز ما، سرعت موضوع بسیار بااهمیتی تلقی می شود.

5G

با استفاده از 5G، سرعت دانلود 1bps (میلیاردها بیت بر ثانیه) تا 10Gbps و سرعت آپلود 1ms (میلی ثانیه) فراهم می شود. توجه به این نکته ضروری است که سرعت هایی مانند این بسیار شبیه به سرعت ارائه شده در اتصال با کابل اترنت است. با اینحال، سرعت واقعی یک اتصال 5G به عوامل گوناگونی بستگی دارد، مانند:
•    کاربر کجاست؛
•    از چه دستگاهی استفاده می شود؛
•    از چه شبکه ای برای اتصال استفاده می شود؛
•    چه تعداد کاربر دیگر بطور همزمان متصل شده اند.
دستیابی به سرعت دانلود 50Mbps و آپلود 10ms یک هدف واقع بینانه است که منجر به بهبود چشمگیری نسبت به 4G Long-Term Evolution (LTE) می شود. انتظار می رود 5G به آهستگی توسعه یابد و به کار در کنار سایر نسل های جدید شبکه موبایل (مانند 4G LTE) و Wi-Fi ادامه دهد.

Wi-Fi 6

نام گذاری Wi-Fi بسیار گیج کننده است (مانند 802.11b، 802.11a، 802.11g، 802.11n و 802.11ac). سازمان غیر انتفاعی Wi-Fi Alliance، که به توسعه و صدور گواهی در صنعت شبکه موبایلی و تکنولوژی Wi-Fi می پردازد، نیاز به اسامی ساده تر و بدون پیچیدگی در این حوزه را درک کرده است. در نتیجه، جدیدترین استاندارد Wi-Fi در بازار تحت عنوان Wi-Fi 6 شناخته می شود. این پروتکل نامگذاری سرراست منجر به تغییر در اسامی با ایجاد تکرار بر روی کلمه Wi-Fi شده است. بعنوان مثال، 802.11ac به Wi-Fi 5 و 802.11n به Wi-Fi 4 تبدیل خواهد شد.
استاندارد جدید Wi-Fi 6 سرعتی را فراهم می کند که دست کم چهار برابر سریع تر از Wi-Fi 5 است. همچنین، کارآیی و ظرفیت بهبودیافته مناسب برای مدیریت تعداد روزافزون دستگاه های متصل به اینترنت در یک خانه با متراژ متوسط را فراهم می سازد. Wi-Fi 6 هم مانند 5G، استانداردهای وای فای قبلی را تکمیل می کند.

Wi-Fi 6E

در آوریل 2020، کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC)، به گشایش طیف جدیدی در فرکانس 6GHz رأی داد. مؤسسه Wi-Fi Alliance آنرا Wi-Fi 6E (802.11az) نامگذاری کرد. این بدان معناست که امواج رادیویی باز بسیار زیادی وجود دارد که اتصالات سریع تر و پایدارتری نسبت به دستگاه های نسل بعد فراهم می کنند.
توجه به این نکته ضروری است که Wi-Fi 6E بر خلاف Wi-Fi 6، نسل جدیدی از Wi-Fi نیست. بلکه یک عنوان جدید است که دستگاه های Wi-Fi 6 برای کار در جدیدترین طیف که در باند 6GHz قرار دارد، به آن مجهز هستند.

5G و Wi-Fi: عملکرد بهتر

گرچه 5G و Wi-Fi مدیریت شبکه را به شکل متفاوتی انجام می دهند، اما کاربرد یکسانی دارند. هر دو تکنولوژی، سرعت گیگابیتی و تأخیر کم ارائه می دهند. برای اینکه کاربر بتواند تجربه خود در دنیای دیجیتال امروز را بهبود بخشد، 5G و Wi-Fi برای تکمیل یکدیگر طراحی شده و بوجود آمده اند.
Wi-Fi برای نصب، نگهداری و مقیاس دهی به هزینه کمتری نیاز دارد – در عین حال، پشتیبانی بیشتری از دستگاه های داده-فشرده ارائه می دهد، مانند کامپیوتر شخصی، تبلت، گوشی هوشمند، دستگاه های استریمینگ، تلویزیون و پرینتر.
5G به دلیل دامنه گسترده تر، برای اتصالات موبایلی (مانند گوشی هوشمند)، استفاده در شهرهای بزرگ و عملیات ساخت و ساز بزرگ استفاده می شود.

از آینده چه می دانیم؟

5G برای ارتقاء فوق العاده در عملکرد ارائه شده است که با سایر گزینه های کابلی و فیبری رقابت می کند. این تکنولوژی بسیار پیشرفته با ارائه اینترنت وایرلس پهن‌باند در خانه، یک گزینه دیگر در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
با اینحال، Wi-Fi مؤثرترین راه برای اتصال تعداد روزافزون دستگاه های خانگی است (مانند کامپیوتر شخصی، تبلت، گوشی هوشمند، اسپیکر هوشمند، دوربین های امنیتی خانگی، دستگاه های گرمایشی و لوازم خانگی).
تعدادی برنامه هیجان انگیز وجود دارند که در آینده نزدیک به اینترنت اشیاء (IoT) نیاز خواهند داشت. بعنوان مثال: ارتباط ماشین با ماشین راه حل اساسی در اتوماسیون کارخانجات است. در یک محیط تولیدی مدیریت شده، Wi-Fi 6 بهترین گزینه خواهد بود، در صورتی که 5G می تواند برای عملیات دانشگاهی مناسب تر باشد.
علاوه بر این، در برخی موارد Wi-Fi و 5G را می توان بطور همزمان با هم استفاده کرد. یک نمونه از این سناریو، اتومبیلی است که به اینترنت متصل است و از Wi-Fi برای دستگاه های داخل ماشین استفاده می کند، در صورتی که خود ماشین به یک شبکه همراه 5G متصل است.